awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
isn't this app supposed to be like a school app why are people commenting about their political decision and using foul language? i just wanted to say this if y
Miss Peregrine's - Chapter 4; Why is Grandpa Portman considered a hero to the island?
Plz help me Determine whether the equation is a function x+y^2=1
help anyone please due soon
Select the equation of the line parallel to the equation 2x+4t=-5 that passes through the point (-4,-8)
Help me please. Marking brainiest
Ken can walk 6 dogs in 4 hours. How many dogs can Ken walk in 10 hours?
The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per pound. If you had $10 to spend, would you be able to buy a greater weight of
Please help ASAP. Thanks so much.