daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

25 tens equal how much ? also what does 63 tens equal?
97/16 as mixed number
Which is not a compound? 8H2 H2O 6CaO 5HCl
The end of immigration quotas in the 1960s led to
The product of 4 and the sum of a number and 12 is at most 16
Which of the following is true about the efficiency of energy transfer in an ecosystem?
predict the miles traveled in 5 hours at a rate of 189 miles in 3 hours
If x=2a-b2 then a =
What are particles of carbon called?
What is 55/8 as a decimal