hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Why did the americans go to Oregon during manifest destiny and why did the mormon go to utah??
If A+B=76  and A -B=38 whats A divided by B
You hear a thunder 3 seconds after you see lightning. How far away is the storm?
what were some of the problems that led to the rise of dictators in germany ,italy ,and japan?
If (x − 2)^2=49, then x could be ?
Slope= 1/5, y-intercept=1
what type of reaction produces a metal from its metal oxide
What is 10 percent of 80
Which of the following stages of the cell cycle occurs immediately prior to mitosis? (A) G1 (B) G2 (C) S (D) M (E) cytokinesis Can you please explain with some
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms