chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

What is the equivalent radian measure of 540°? One-third radians StartFraction 3 Over pi EndFraction radians StartFraction pi Over 3 EndFraction radians 3 pi ra
Keith spent a total of $40 at the grocery store. Of this amount, he spent $16 on fruit. What percentage of the total did he spend on fruit? HELPP PLEASEEEE!!!!
Which of the following expressions is equivalent to 20 + 30x?​
what is the following​
A father has type A blood. A mother has type AB blood. If their child has type B blood, what would the father's genotype be?
please quick as possible
Which inequality is equivalent to this one? y minus 8 less-than-or-equal-to negative 2 y minus 8 8 greater-than-or-equal-to negative 2 8 y minus 8 8 less-than n
how many colors are actually man made?
which side do you find the crown simble on??? this is an answer fo someone who wanted to know about the brainliest button
Fill in the blanks: direct deposit typically refers to your ______ sending your ______ electronically to your bank account.