grawls1010 grawls1010
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Bagels cost $2.40 per dozen. How much will it cost to buy 3.5 dozen of bagles HELP I NEED IT NOW

Respuesta :

mherbe734 mherbe734
  • 04-02-2018
it will cost 8.40 cents
Answer Link
aliciasarak
aliciasarak aliciasarak
  • 04-02-2018
Easy, you must multiply  3.50  by 2.40 to get a product of $8.40 for three and a half dozen!!  All of this is because $2.40 for 12 bagles so first you multiply  2.40 by 3.00 to get 7.2 then you must multiply 0.5 by 2.40 to get 1.2 then add that to your previous answer to then get a final answer of $8.40!!
Answer Link

Otras preguntas

what is ribosome? Explain with its functions.​
If you have a question or a comment USE THE QUESTION COMMENTS GOD DANG IT
Use a trigonometric ratio to find the measure of 0 in the triangle below. Give your answer to the nearest degree. You may use the trigonometric functions of the
Noah took a history test and got 15 problems correctly out of 20 what percentage of the questions did he get correct?
I'LL DEFINITELY MARK U BRAINLIST SO PLS HELP ME IN THIS
Can anyone explain oxidation, and reduction reactions of: 1. aldehydes 2.ketones 3. carboxylic acids 4.primary alcohols 5.secondary alcohols
Does anyone know how to do the question attached? The topic is on surds.
Help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
1/2 multiplied by -5
I live in the countryside ;……., I cannot easily access to the internet A.when B.though C.because D.therefore