daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Find point Z that partitions the directed line segment XY in the ratio of 2:1 where X(1, 2) and Y(7, 5). Show all steps. !BRAINLIEST AND 5 STARS TO BEST ANSWER
honestly so confused
01:36:22 develop a marketing pitch for the following scenario. your answer should be at least 100 words long. sal is the marketing director of a company that sp
(x+y)2-2(x+y)(a+x)+(a+x)2
list the 6 areas of internet
Which of the following is an example of a standard drink
If you were buying a bond, which of the following characteristics would you most likely be looking for? a long term of maturity b high coupon rate c low par
HELP Apply the Pythagorean Theorem to determine unknown side lengths in right triangles in real world and mathematical problems in two and three dimensions
If f(x) and f¹(x) are inverse functions of each other and f(x) = 2x+ 5, what is ƒ˜¹ (8) ?
Quasars are... * 1 point Areas with high activity in the centers of new galaxies Gas Giant planets like Jupiter, but in other solar systems Rocky planets like E