winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Electrons are made to flow in a wire when there is A) an imbalance of charges in the wire. B) more potential energy at one end of the wire than the other. C) a
Consider the net of a triangular prism where each unit on the coordinate plane represents four feet. If a sheet of plywood measures 4 ft x 8 ft, how many she
Help me please. I dont remember this and didn't see itnon my state testing yesterday. This isnt a test, just a study guide. Angle A: 2x-20° Angle B: 120° Angle
Why would a pregnant person have a lower lung capacity
1.Is the example a complete sentence, sentence fragment, or run-on sentence? In the movie , Right to kill , a father terrorizes his family A. run-on sentence B
What does the Latin phrase persona non grata mean 1)italics 2)quotation marks 3)single quotation marks 4)none of the above
What happened at the 1968 democratic convention
what is the predicate in the sentence the storm has been pounding the town since last night.
Read It!Read it!Cells have special structureswithin them that performspecific functions. Thesestructures are called___?amspecific tuWhich of these structures ar
What does x value 4x-2=3