ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of 7+(-13) ?
Ene's husband passed away this year. after his death, irene received $250,000 of proceeds from life insurance on her husband, and she inherited her husband's st
HC) Natalia started an exercise program that includes stretching daily and yoga three times each week. What area of fitness is Natalia targeting, and what is
The____________problem occurs when people fail to join a group because they can get the benefits the group offers without contributing to the group's efforts. a
How many trna molecules are held in the ribosome at once?
I need help with 1 and 3 please
The entirety of a packet at one Layer becoming the payload section at another is know as?
what is the meaning for the minimum and maximum in a box plot?
Carter has bitten his fingernails to the point where his finger tips are constantly red and swollen. after meeting with a therapist, carter's parents have start
A small publishing company is planning to publish a new book. The production costs will include one-time fixed costs (such as editing) and variable costs (such