alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Do you agree that some advertisements are misleading? Why?
Which statements are true? Select all that apply. ((( giving brainliest pls answer 1. Centigrams are larger than decigrams. 2. Hectometers are smaller than kilo
Choose the inequality that represents the following graph.
proverbs in letter examples​
what do you think are the factors that affect a good speech?​
Can someone please tell me what part of the fraction is shaded ?
what is black holes ?​
Can someone help me in this question plssss. The area of a circle, in terms of π, is 54π m2. Find the value of the radius. Give your answer as a simplified surd
In ΔDEF, m∠D = 103° and m∠E = 14°. Which statement about the sides of ΔDEF must be true?
How much money is this legitimately worth???