leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a polynomial function in standard form with zeros at –8, –1, and 3? A) f(x) = (x + 8)(x + 1)(x – 3) B) f(x) = x^3 – 6x^2 – 19x + 24 C)
why is 296 divided by 6 equals 48 remainder 8
Is the following number 732 divisible for both 3 and 4?
President Wilson's Fourteen Points outlined a few general principles, some specific demands about national borders, and most importantly, _____.
Describe what you think might have happened in Mexico if Cortez had not conquered the Aztecs? What would this region look like today and how might it have affe
Sara’s little brother is getting ready to color the picture of a rainbow that Sara drew for him. To make the task easier for her brother, Sara picks out crayons
Which property would radon most likely have? A. It is stable. B. It is a solid. C. It is flammable. D. It is silver in color.
Nelson's hobby is tinkering with small appliances. Tinkering with implies that Nelson is unskilled at his hobby. You want to change the flavor of this sentence
what is 54÷6+2×(8-3×4)? show work
what did the gods control in the Maya religion?