craner145
craner145 craner145
  • 05-05-2017
  • Mathematics
contestada

bananas cost $0.89 each at the Fruit Stand Isabel has $11.75 how many bananas can she buy

Respuesta :

DariusX
DariusX DariusX
  • 05-05-2017
11.75 / 0.89 = 13.2022472

she can buy 13 bananas
Answer Link

Otras preguntas

Data collected for a non-invasive test gives 20% false positive and 5% false negative. Further, the data shows that 1 out of 10,000 people have the disease the
An article was sold for rupees 920 with a loss of 8%. What was its cost price? provide the formula also.
For positive acute angles A and B, it is known that sin A= 45/53 and cos B= 20/29. Find the value of sin (A-B) in simplest form. HELPP. no work needed I just n
a pencil cost $(x-5) and an exercise book cost $(2x+10). If the sum of the cost of the two items is devided by 7, the result is $5.00. Calculate the cost of an
0.9 rounded to the thousandths place
Quarry Industries issued $250,000 in bonds last year to fund an expansion. Each of the bonds has a par value of $1,000 and a coupon rate of 3% paid semi-annuall
Which of the following are defining features of life? A. Reproduction B. Cells C. Regulation D. All of these are correct
According to Dr. Friedman, European monarchs tended to be
Information related to plant assets, natural resources, and intangibles at the end of 2022 for Culver Company is as follows: buildings $1,160,000, accumulated d
How should this situation have been prevented