barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

Alina is able to swim at a rate of about 2.5 miles per hour. Talia is able to swim at a rate of 1.8 meters per second. Which statement comparing the two swimmer
Why are Americans considered to be an “ideologically homogeneous” people?
Which is a sentence fragment? A. This morning the sunrise was spectacular. B. We bought milk, bread, and eggs. C. A pencil, four sheets of paper, and a rule
How to write 76. 100 in word form
Angela earns $6.25 per hour babysitting. Estimate how much she will earn if she babysits for 9 hours this weekend. Explain.
In addition to carbon dioxide what is one of the products of respiration A sugar B oxygen C chlorophyll D energy
sixteen action figures are arranged equally on 2 shelves. How many action figures are on each shelf?Model the problem with both an array and a labeled tape diag
Cory needs 24 boards that are 47 1/2 inches long . how many feet of board does he need?
Deists living during the European enlightenment believed that
1. What was the Munich conference? Why did the French and British give into Hitler's demands?