hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

(a) Calculate Earth's average speed relative to the Sun. (b) What is its average velocity over a period of one year?
solve the inequality and graph the solution on line provided
What is 897.34 rounded to the nearest whole
HEY PLEASE HELP ' LOL ALMOST DONE
What type of case goes directly to the supreme court?
Describe two ways johnson's plan differed from lincoln's?
Why is it good practice to perform a mixed melting point determination at two different ratios of unknown to known materials in the melting point capillary?
Cases involving diversity of citizenship arise only between citizens of different states a. True b. False
How do u solve this need answers
Sandra scores 4 baskets in his first basketball game. She then scored the same number of baskets in each of her next 3 games. If Sandra made 19 baskets total, h