Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

explain why a triple bond between two nitrogen atoms is stronger than a double bond between two oxygen atoms
Jesse has 5 and 3/4 dozen eggs. How many eggs does Jesse have?
Find the reciprocal of the number. Multiply to check your answer. HELP 1 1/2 A. 3/2 B. 2/3 C. 2/11 D. 11/2
If a substance goes from the gas phase to the liquid phase, was it heated or cooled
unemployment is an example of which of the following? A.inflation risk B.personal risk C.income risk D.intrest risk
which agency coordinates the internet's IP addressing and DNS systems?
Who rescues the narrator from his prison, on the story "The Pit and the Pendulum?
(3xy3z2)0 a. 3xy3z2 b. 0 c. 1 d. 3xyz
What was the connection if any between Egypt geography and its achievements?
how were the beginnings of the Almoravid and Almohad empires similar?