piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

Name the two processes that autotrophs use to make carbohydrates.
How did Otto von Bismarck influence the Meiji Restoration?
I need help with number eight
A store sells notebooks for $3 each and does not charge sales tax. If x represents the number of notebooks Adele buys and y represents the total cost of the not
Explain the constitutional dilemma faced by Thomas Jefferson in the Louisiana Purchase and identify the effects on the Louisiana Purchase on the US internally a
Evaluate u + xy, for u = 20, x = 9, and y = 8.
In what two ways were Mesopotamia and Egypt the same ?
he believed that because there is serious unemployment in our auto industry, we should not not ____ foreign cars
States are permitted to enter into an agreement with one or more states or with a foreign state if they receive Congress's consent. What are these agreements c
If you refuse to take a blood, urine, or breath test to determine if you are driving under the influence of alcohol or drugs, you will automatically a.be assign