Seudónimo Seudónimo
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

A gallon of apple juice is $7. A pack of eight 4.23 oz. box of apple juice is $2.39. Which is a better deal? I need help understanding how to solve this problem.

Respuesta :

paige0704
paige0704 paige0704
  • 16-02-2017
the better deal would be the gallon
Answer Link

Otras preguntas

Write the equation of the line, given the y and x-intercepts. y-intercept = 23, x-intercept = 4.75
The plates of a parallel-plate capacitor each have an area of 0.1 m^2 and are separated by a 0.9 mm thick layer of porcelain. The capacitor is connected to a 14
The acceleration of a particle as it moves along a straight line is given by a (2t 1) m/s2, where t is in seconds. Suppose that s7 m and v 8 m/s when t0 Part A
the box is 12 inches long 8 inches wide and 3 inches high . what is the surface area
three hundred sixty five times twenty four​
Andrew Carnegie being a robber Baron in what way?
How long did the second great awakening last
Please help. The question is the image below. Algebra 2
Mr. Lin bought 5 new pairs of socks he paid $21.25 for the five pairs how much does one pair of socks cost
Pls help meeee do not understand :(