27vivmoo 27vivmoo
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

if a six pack of soda cost 2.46 how much is one can

Respuesta :

Truffalz
Truffalz Truffalz
  • 03-05-2022

Answer:

one can would be about $0.41

Step-by-step explanation:

Take $2.46 and divide it by 6 because that is the number of cans in the pack, the answer is $0.41 per can.

Answer Link

Otras preguntas

Which type of environmental scientists is likely to study the effects of pesticides on pigs? A. Ecologist B. Oceanographer C. Environmental veterinarian D. En
The biggest british defeat before yorktown occurred at __________.
Which sentence has a pronoun-antecedent error? A) All of the football team hit the streets, determined to raise as much money as possible for the fundraiser. B
I'm so confused, I added and got 4/17 But she said it was wrong. Could you help? Will give brainliest :') Thank you.
Which colony had to fight for independence? 1) South Africa 2) Belgian Congo 3) Ethiopia 4) Ghana
So for line of best fit, I got y=1.72x+73.35 and then I have to predict what grade a student would get if they read 15 books. Here, I got 99.15 Can someone chec
In which way do REITs resemble mutual friends
How did the collectivization of agriculture differ between the ussr and china?
HELP ASAP PLEASE WILL GIVE BRAINIEST
1. (08.02)A pair of equations is shown below. x + y = 5 y = one halfx + 2 If the two equations are graphed, at what point do the lines representing the two equ