bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

How is the mind-body connection best described? a.) the interrelationship of the mind and the body b.) internally secreted compounds that influence thoughts, em
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
which two countries fought over cyprus
Which could be the next step in simplifying this expression? 24 + (6 + 29) a. 24 • 6 + 24 • 29 (use the distributive property) b. 24 • 6 + 29 (use the associat
If Teresa's daughter is my daughter's mother, what am I to Teresa?
How do the skeletal system and the lymphatic system work together to protect the body from disease?
5+5(x+4) less than or equal to 20
if Teresa's daughter is my daughter's mother Who am I to Teresa
What effect does a rise in the cost of machinery or raw materials have on the cost of a good?
50/7 as a mixed number