schoolgirlineedhelp schoolgirlineedhelp
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A caterer needs to buy 22 pounds of pasta to cater a wedding. At a local store, 8 pounds of pasta cost $12. How much will the caterer pay for the pasta there? work shown please.

Respuesta :

6744299
6744299 6744299
  • 03-03-2022

Answer:

1. 8/$12=21/$x then cross multiply.

2. 1/$1.5, we're looking for cost so $1 is more reasonable

3. $31.5

Step-by-step explanation:

12x 21/ 8 = 31.5

Answer Link

Otras preguntas

If Cuba had entered into a trade agreement with an Asian country in 1903 without US approval, which of the following agreements or amendments would that agreeme
which is not an improper fraction equal to 8?
Suppose a person has a small intestine that has fewer villi than normal. Would the person most likely be overweight or underweight? Why? (A villi absorbs nutri
What does 12(2x3-.5)+10
Why do whole numbers with an exponent get bigger while fractions with an exponent get smaller.
what was the effect of the persian wars?
The group Young Italy advocated for
In your own words, describe why melting ice with salt freezes cream. Compare your descriptions to your classmates and describe how you could change the setup to
Can some one help me? Please!
which inequality correctly orders -28,-19,12, and 2 a.-28<-19<12<2 b.-28<-19<2<12 c.-19<-28<2<12 d.2<-19<-28<12