tamajaliwashington tamajaliwashington
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

1. Abbie is going out for pizza with her friends. For $60 total, they can buy p pizzas. Each
pizza costs $12.
Equation:

Respuesta :

12693496
12693496 12693496
  • 03-03-2022

Answer:

5 pizzas

12p=60

Step-by-step explanation: just divide 60 by 12 and then you get 5

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME WITH MY MATH! Genesis has studied 3 hours for a big test she is going to take. Genesis would like to graph the line that represents the total num
Which of these political ideologies is most closely related to this passage
A race driver has made a pit stop to refuel. after refueling, he leaves the pit area with an acceleration whose magnitude is 6.35 m/s2; after 4.0 s he enters th
Evan’s family drove to a theme park for vacation. Assume they drove the same speed throughout the trip. The first day, they drove 300 miles in 6 hours. The seco
Madagascar is the world's largest producer of natural vanilla and:
Tom injured his arm while playing. During the examination, bleeding close to the lining of the bone was observed. What is the name of the part that covers the b
How many atoms will you find in 2.0 moles of he?
Why did the us need to go through pakistan to invade afghanistan in 2001?
In one to three sentences, describe how a digital ink pen could make a task more efficient.
If a 1-foot chord model of the plate is tested in the wind tunnel, what reynolds number must be attained to ensure that the model data applies to the full-scale