goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

An outline of a critical essay is not usually needed. True False
How were United States senators chosen before the general population was able to vote for them?
what are two other terms used to express the concept of limited government
How did US leaders think people would respond to a military draft during World War I?
Why did the U.S. take action to end the Taliban regime in Afghanistan?
1 1/2 liters of blue paint and 3 3/5 liters of red paint. he mixes 2/3 of the blue paint and 5/6 of the red paint to get purple paint. How much purple paint doe
What is 75.4 in terms of π? a) 12π b) 36π c) 24π d) 144π
compare the ruler you made to an inch ruler.Describe a how they are alike and how they are different
Describe three ways land was divided during the middle age? is it Some people moved to the countryside and focused on agriculture. Small, independent economies
How can poor posture result in back pain?