mullenk4 mullenk4
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

If a box of 15 cookies cost $9 dollars what is the cost of 1 cookie

Respuesta :

atorres2420 atorres2420
  • 02-03-2022

Answer:

$1.66 i think

Step-by-step explanation:

because you divide 15 and 9

Answer Link
Fadinglight
Fadinglight Fadinglight
  • 02-03-2022
$1.66
(The answer might be $1.67 since stores round up for prices)

Explanation:
That’s the same as 15/9 so 15 divided by 9 = 1.66(66)
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Please help asap! 21 points to correct answer and brainliest
 What geographic features you see on this physical map
The answer is d.......
Please help on this math fraction question.
You will get brainliest for a tight answer
What happened between King John and Pope Innocent III?
What is the sequence of steps during an experimental investigation?
Do you think that there is still discrimination between sons and daughters in terms of providing education in our country? What strategies do you suggest to ove
Which type of cell contains enclosed in a nucleus
Answer the questions below about Line 1 and Line 2 shown below. [3+(-1)] + 2 3+ [(-1) + 2]