nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

help please? with a working out would be nice
Which season is signaled by average lower temperature and indirect, angled sunlight?Group of answer choiceswinterfallsummerspring ( PLS ANSWER ASAP I WILL MARK
PLEAS ANSWER QUICKLY!!! 100 POINTS!!!!!!!Hope is the thing with feathersThat perches in the soul,And sings the tune without the words,And never stops at all,And
What caused the fall of the Roman Empire?
A mom with blood type A has babies with a man with blood type B. They have a child with blood type O?!
(PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER) John leaves his house one morning to go to the store which is 16 middles dude my north. Suzie, his wife, leav
Porque es importante la hidratacion o hidratarnos?
1. ¿Cómo pueden las escuelas de hoy preparar a los estudiantes para los desafíos y las oportunidades del futuro?
VI. What are the different punctuation marks we use in writing sentences? Give the name and the symbol. Different punctuation mark 21. Declarative Sentence ( )
what are irrational numbers? give examples.​