joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Your restaurant is running out of meat, so you plan on buying 1⁄4 ton of meat to be shipped at $0.60 per pound. How much will it cost for your meat to be shippe
When there is more income than outgo, the government has a(n) A interest. B deficit. C surplus. D public debt.
It is important that the loop control ____ be altered within the body of the loop.
Both osmosis and diffusion require energy and are considered active transport. Question 8 options: True False
I wash my ears daily, but they have a very putrid smell... What's wrong with me
what is the decimal value of 9/11 explain
there are 26 third graders and 32 fourth graders going on a field trip. each van carry 10 students. how many students are needed?how many students will be in ea
which technique would you use to do presser-point bleeding control
Why were women able to assume the leadership role in the temperance movement?
Someone help me please 1.) Auntie Sonya wore a blank expression a.) hungry b.) friendly c.)quarrelsome d.)sorrowing 2.) uncle shura calls the narrator a______ a