aidendenham2008
aidendenham2008 aidendenham2008
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $8 per pound. She will buy more than 7 pounds of candy. What are the possible amounts she will spend on candy?​

Respuesta :

lpieleanu2028 lpieleanu2028
  • 08-02-2022

Answer:

8 pounds - $64

9 pounds - $72

12 pounds - $96

Step-by-step explanation:

To find how much money she spends you multiply the number of pounds by the price per pound ($8).

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Gabrielle bought 12 pizzas for his party. Each guest ate 2/5 of a pizza.How many guest ate pizza?
What gas is removed from inhaled air
Which wealthy Roman became a well-liked emperor, despite his lack of military experience?
which food contamination is best prevented by cooking to safe temperatures?
1.A.)The sun's energy causes air molecules to move rapidly: temperatures are __________ and it feels _____________. B.)When less of the sun's energy reaches air
Find the value of x in the equation 2(x-3)+5x=5(2x+6)
What was the goal of hitler's final solution
I NEED HELP!! Why do alcohols and carboxylic acids have a higher boiling point than hydrocarbons and halocarbons?? Also, I also need my previous question answer
Predict the next digestive system organ in the following sequence: mouth, pharynx, esophagus, stomach, _______
an suv is traveling at a speed of 18 m/s. If the suv has a mass of 1,550 kg, what force must be applied to stop it in 8 seconds?