hgri5769
hgri5769 hgri5769
  • 03-02-2022
  • Mathematics
contestada

ez20 chaarecter long

ez20 chaarecter long class=

Respuesta :

fieryanswererft
fieryanswererft fieryanswererft
  • 03-02-2022

Answer:

24 oz has the lowest cost per ounce.

Step-by-step explanation:

12 oz ---> $2.49

1 oz --> $2.49/12

1 oz --> $0.2075

14 oz --> $3.15

1 oz --> $3.15/14

1 oz --> $0.225

20 oz --> $5

1 oz --> $5/20

1 oz --> $0.25

24 oz --> $4.56

1 oz --> $4.56/24

1 oz --> $0.19  ..........this is the lowest cost per ounce

36 oz --> $7.2

1 oz --> $7.2/36

1 oz --> $0.2

Answer Link

Otras preguntas

What was the main reason imperial nations built large naval forces?
Over the weekend, the All Smiles Run had 16,478 participants for the Half Marathon. The All Smiles 10K had 6,924 participants, and the 5-Mile Walk had 3,067 par
What is 4.95 +4883.83
One month, Jon worked 3 hours less than Chaya, and Amgelica worked 4 hours more than Chaya. Together they worked 196 hours. Find the number of hours each person
How do you Graph 0=x+1/4y+1/2
Akkad's territory encompassed most of the Fertile Crescent. a. Yes b. No
which substance cannot be broken down by a chemical change? 1) ammonia 2) ethanol 3) propanol 4) zirconium
Aspirin is a widely used drug. What kind of medicine is it?
who were the first practicing muslims
A reason why slavery developed in the American colonies was