jellysheeeeshXD jellysheeeeshXD
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If jasmine spent $280 on 20 pairs of earrings,what was the cost of 1 pair?

Plz give a step-by-step explanation plz I have been stuck on this for so long

Respuesta :

00079464
00079464 00079464
  • 02-02-2022

Answer:

14

Step-by-step explanation:

280 divided by 20 is 14 when you divide by those 2 numbers you get how much they would cost. also 14x20 is 280

Answer Link

Otras preguntas

Its worth 20 points but i need it within 10 minutes or less!
Chapter 6 question for Ricardo and Ana
Which expression is equivalent to 6x - 24? A. 6(x-24) B. 6(x-18) C. 6(x-4) D. 24(x-6)
A factory makes circular rugs with a radius of 3.5 feet. How much braid do they need to go all the way around the outside of the rug? Use 3.14 for pi
18/2x-6step by step please ​
You are pushing an 80.0 N wheelbarrow as shown in (Figure 1). You lift upward on the handle of the wheelbarrow so that the only point of contact between the whe
The underlined word in each sentence has a denotation similar to honest. Which word has the most negative connotation? Base your answer on context. A. You coul
Sand is mined from beaches and valleys because it is an important ingredient for ______, which is used to build dams, homes, roads, and office buildings
I NEED HELP ASAP PLEASE.
The equation above shows how temperature F, measured in degrees Fahrenheit, relates to a temperature C, measured in degrees Celsius. Based on the equation, whic