Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

A jar holds 2 3/4 cups of water. How much is this in fluid ounces
An economic expansion leads to​ ________ needsminustested spending and​ ________ induced taxes.
Olga’s family traveled 942 kilometers on the first day of their trip and 894.5 kilometers on the second day. How many more meters did Olga’s family travel on th
A cereal box is a rectangular prism that is 8 inches long and 2 1/2 inches wide. The volume of the box is 200 in^3. What is the height of the box
Write this sentence in passive voice: Everybody loves somebody sometime.
Need help on #16 ASAP
What neurotransmitter is released from most varicosities in the sympathetic division?
Marijuana's effects on speech (i.e., rapid or slurred speech, circumstantial talk, and loquaciousness) occur in __________.
what were the basic ideas of nationalism (western civilization 19th century)
The underwear in the image keeps you warm on cold nights because it A) keeps cold air out. B) is a poor insulator. C) is a good insulator. D) is