karenilovekids
karenilovekids karenilovekids
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

if 5 gallons cost $ 6.60 how much do 29 gallons of gasoline cost​

Respuesta :

kamichi776
kamichi776 kamichi776
  • 01-02-2022

Answer:

Should be 38.28

Step-by-step explanation:

Dividing 6.60 by 5 is $1.32, aka the cost of one gallon. multiply by 29, answer is that it costs $38.28 to get 29 gallons of gasoline.

Answer Link

Otras preguntas

In Ms.Perron's class 75% of the students are boys there are 18 boys in the class what is the total number of students in Ms.Perron class
All of the following are true about the beginnings of industrialization EXCEPT: Industrialization started because there was a great demand for textiles produced
4x squared + 7x +2=0 use quadratic formula
Twenty boys signed up for the school play. The number of girls who signed up was 195% of the number of boys. At the auditions, only 26 girls attended. What perc
I need help with fractions What is 5/7 - 1/5?
Is there human interference in the desert ? If so what type?
Polynomial Equation 5y^4-320yz^3
The government of India has a parliamentary system that is very similar to that of the United Kingdom. The leader of Parliament's majority party is also the exe
Sam buys 10 oranges & 11 apples for $10.05. The total cost of 1orange &1apple is$0.94. How much does an apple cost?
List frog, bat, lobe-finned fish, and alligator in order of their relationship to humans. Start with the species most closely related to humans.