eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

can someone give me the answer to this
which of the following is true of the greenhouse effect? A. it helps regulate the temperature of earth B. it is only active during the day C. it has only existe
One pipe fills a storage pool in 20 hours. a second pipe fills the same pool in 15 hours. when a third pipe is added and all three are used to fill the pool, it
How are bony fish better adapted to a swimming way of life than cartilaginpus fish?
The angle measure of thre angle of a triangle are p, q and r. Angle measure of q is one third of p and r is the difference of p and q.
What is the completely factored form of p4 – 16?
What is a gene and what is an allele?
A client is diagnosed with ankylosing spondylitis. Which assessment data support this diagnosis? (Select all that apply.)
Jameis works at a cell phone company she wants to make a presentation to her team about the futures of a new phone she made her cell drawing
A student solving a physics problem for the range of a projectile has obtained the expression r= v20sin(2θ)g where v0=37.2meter/second, θ=14.1∘, and g=9.80meter