gracelynmahoney285
gracelynmahoney285 gracelynmahoney285
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

if eggplants are $1.99 per pound and Terry wants to by 3 Eggplants. The 3 eggplants weigh a total of 3 3/4 pounds. About how much will the eggplants cost?

Respuesta :

Lovelee22
Lovelee22 Lovelee22
  • 03-12-2021

Answer:

$22.39

Step-by-step explanation:

3 3/4 = 15/5

15/4 · 3 = 45/4

45/4 · 1.99 = 22.3875

Answer Link

Otras preguntas

This vocal artist wrote politically-charged songs. Thomas Paine Barry White Bob Dylan Dylan Thomas
my teacher talked for an hour about the uselessness of long speeches. A. metaphor B.simile C Irony D. idiom
Which was not a result of poverty in America's urban centers? A. overcrowded and crime-ridden inner cities B. peaceful integration of once-segregated neighborho
Most of the land of the Gadsden Purchase is found in which state
The product of 12 and 3/4 will be less than 12.
Gravel, crushed rock, cinder—these are used as ballast on railroad beds. correct incorrect
the geographic distribution of the swimming reptile mesosaurus provides evidence that
what satirical devices are used in this image?
How does conflict lead to change? Have at least 2-3 sentences explaining it.
There is no country that has complete control over the atmosphere. True False