413042
413042 413042
  • 03-12-2021
  • Mathematics
contestada

3. Joe has enough money to purchase up three video games that cost $25 each

Respuesta :

sofiapotterslytherin
sofiapotterslytherin sofiapotterslytherin
  • 03-12-2021

Answer:

75$ i think lol I did not get the question

Answer Link
britroja9717 britroja9717
  • 03-12-2021

Answer:

$75

Step-by-step explanation:

He has enough money to purchase 3 video games each cost $25.

In order to find out how much money he has in total you have to multiply 3 times 25 and you get 75.

You multiply because it has key words like "each" meaning multiplication.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER QUICK! THIS IS SO VERY IMPORTANT!!!!!!!!!! PLease translate latin to english (not using google for it will be wrong). I have part of the answer bu
Find the value of 0.34 times 9.
Kris claims that the two figures must be congruent. Which statement best describes his claim? A. He is correct because both figures are triangles. B. He is corr
What are the domain and range of the real-valued function f ( x ) = − x 2 − 3?
In a survey, 17 high school graduates and 16 non-graduates were asked a qiestion.
En esta parte se escriben sus detalles personales. A. el membrete B. el destinatario C. el texto D. la fecha
2 QUESTIONS 20 POINTS AND BRAINIEST IF YOU GET THEM CORRECT! THANK YOU! <3
What is a serenade?
someone please answer and explain this for me!
12. How do we estimate numbers