aaronvanovermeeren
aaronvanovermeeren aaronvanovermeeren
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah had a party and ordered pizzas for everyone to share. If she bought 5 pizzas for $62.50, how much did each pizza cost? (20 Points) $12.50 $312.50 $13.50 $15.62
PLS HELP

Respuesta :

SkyWomanAnn SkyWomanAnn
  • 02-12-2021

Answer:

Option A: $12.50

Step-by-step explanation:

equation being: 62.50/5=12.5

62.50 (total cost of the pizza's) / 5 (total amount of pizza's) = 12.5

otherwise, known as: $12.50

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Is the equation y=2x+10 proportional?
Mr ramirez bought 1/4 pounds of cashews he divided the cashews equally with 3 childern. how many cashews did each children get
Which is smaller two thirds of 27 or 2/5 of 20?
After the agricultural season is over migrant workers must _______
The costs of promoting products are often
The propeller of a WW2 fighter plane is 2.35 m in diameter a) What is the angular velocity in radians per second if it spins at 1160 rev/min? b) What is the l
A food chain acts like any system; when one part changes, the rest of the system is effected. Which statement BEST describes a relationship between the organ
Which best identifies a run-on sentence?A. A lioncan run faster than a greyhound or a fox.B. Humpback whales sing songs every year.C. some tortoises are huge, y
The use of rhyme not only creates a sense of rhythm, but also serves to
Your parents stayed at the famous pyramid shaped hotel in Las Vegas. Your parents brought you back a small model of the hotel. The square base has side lengths