brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

State the parts of an electric motor and how a motor works.
what source of electrical energy have scientists been unable to use?
What role to Japan’s citizen’s play in choosing the government leaders?
who was the first day of the war ll
What did George do once that made him stop playing jokes on Lennie was
NEED ASAP If you had the chance to spend that day with any music artist, who would it be and why? How would you spend the day and what kind of questions would y
please i need help on finding the volume
Witch wave is mad up of vibrating electric and magnetic fields that can move through space at the speed of light
The Nazis expanded their power after Hitler was named chancellor of Germany. Even though most Germans never voted for Hitler or the Nazi Party, he was able to p
Which of the following government actions is an example of contractionary policy? Cutting taxes Raising taxes Increasing government spending None of the above