forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

Suppose the circumference of a circle is 2 pi what is the area?
2.) Which describes how the underlined pronoun is used in the sentence? The last ones to enter the race were Dana and he. (the underlined word is he) A.direct
what is the simplest form of 0.3
Compare 0.35 and 7/20
Is 4 miles greater than 15,840 feet
Which of the following types of information are needed to construct a karyotype? I. Size of the chromosomes II. Gene mutations of the chromosomes
Willingness to take turns is one way we can express our attitudes in A. nonverbal communication. B. written language. C. body language. D. spoken language.
A drama in which the characters and setting are presented in typical and real-world ways is known as A drama in which the characters and setting are presented i
10% of what number is 30
Can you give adjectives and good similes to describe this homeless man also personification and metaphors. thank you:)