Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

describe the Roman conquest of Italy ​
There are 39 employees in a particular division of a company. Their salaries have a mean of $70,000, a median of $55,000, and a standard deviation of $20,000. T
The annexation of Mexican territory is an example of which concept?
1,114,040 in word form
Do you think pigs are respectable animals? Why or why not? Will mark brainliest.
Hannah is extremely sensitive in nature and is prone to moodiness. She also gets very nervous on occasions. According to the "big five" model of personality fac
The ant hill is 19.5 cm tall. How many mm tall is the ant hill
0 = x3 + 4x² - 9x-36 Rational roots?
Larry is using an online calculator to calculate the outputs f(n) for different inputs n. The ordered pairs below show Larry's inputs and the corresponding outp
What is the value of the variable x in the equation -2x - 5 = 3