mayaLMFAOOOOOO mayaLMFAOOOOOO
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Which is better to by 12 cans for $7 or 6 cans for 4$

Respuesta :

bytebadx bytebadx
  • 02-11-2021

Answer:

12 cans for $7

Step-by-step explanation:

as you increase the price of 6 cans for $4 will gradually get greater than the price of 12 cans for $7.

Answer Link
hanyahindy15 hanyahindy15
  • 02-11-2021
12 cans for $7 because if you do 6 x 2 =12, then 4 x 2 = 8 , then you get 12 cans for $8, so the first deal is better! :)
Answer Link

Otras preguntas

give me 5 important facts about plagiarism
PLEASE HELP Ellie’s bird feeder is shaped like a cone with a height of 25 in. and a radius of 3 in. Packages of bird seed are cylindrical and come in different
There are two types of intaglio printing, etching and engraving. What is the primary difference between the two?
What is the solution to this awnser 6x+2y=-26
what ruler established a united Christian community in western Europe
for which form of reproduction is a mate required A. asexual reproduction B. Sexual reproduction C. Mitosis D. Binary fission
After the passage of the Seventeenth Amendment, how many senators were elected to serve each state?
What measurement shows how much space is inside a rectangular prism
The _____ supported the ratification of the Constitution. A. Anti-Federalists B. Federalists C. Proponents D. Loyalists
Which describes a major advantage of steamboats over other vessels