Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

this waas not helpfulvthere was no answer
what is the answer to 90+8
Users can easily judge the impact on profits of changes in selling price, cost or volume when using an income statement constructed under the ______ approach. M
The concerto grosso most often has three movements whose tempo markings are:.
The critical factor in the context effect is the influence of:___________. 1) external environmental cues. 2) imagination inflation. 3) schemas versus scr
Solve pls brainliest
Help me please this delta math has to be done today
I don’t have a question OML
Please help... ASAP -3k^2 x (4k^6)^3
Highlight the compound sentence in paragraph 4 that is joined by two conjunctions preceded by a comma. Consider, for example, the widespread concern over intern