mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

how to find the missing values for each 45,45,90 o 30,60,90 triangle
30 points. How many solutions does the equation have? 7x+3−x=3(1+2x) A. 0 B. 1 C. infinitely many
Nick can read 3 pages in 1 minute. write the ordered pairs for nick reading 0,1,2 and 3 min
What caused President Kennedy alarm on October 16, 1962?
Which two political leaders belong to a political party that sympathize with the French and was inspired by the French revolution ? Charles C. Pinckney Thom
A car starts from rest and is accelerated at 5 m/s2 for 10 seconds what is the final velocity
The phrase "harmony is vertical" means that
Use the distributive property to rewrite 9(10+x)
plxx help !!!what is the summary of luke 1:26-38 in bible and the summary of Genesis 3: 9-13
What conclusion can you draw about the effects of civil rights legislation?