LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

a store is having a clearance special and every item is 20% off what is the sale price of a 230 suit
Round the mmHg readings to the nearest whole number. Round the kPa readings to the nearest tenth. Round the atm readings to the nearest hundredth. Convert a pre
In which time period did the first animals that could live both in water and on land appear? (Answers) A) Precambrian Time B) Mesozoic Era C) Paleozoic Era
Question Which of the following is NOT in scientific notation? A. 9.308 x 105 B. 2.758 x 10-6 C. 1.043 x 108 D. 0.316 x 10-4
A​ 12-sided solid has faces numbered 1 to 12. The table shows the results of rolling the solid 200 times. Find the experimental probability of rolling a number
Make x the subject of each formula.​
What unexplained oddities have been found in the fossil record?
CompletarRewrite each sentence using double object pronouns. (image included)helpppp
Need help ASAP. Thank you
If the quantity supplied is greater than the quantity demanded, what must happen to the price in order to reach equilibrium?