pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Solve for the proportion. x+2/5=6/15
Solve the formula for the specific variable V= AQJ for A
Why was protecting economic freedom important to the founders
In which condition does the skin have a yellow color
Why does Romeo feel "reviv'd," or comforted? O because he is confident his family will accept Juliet because he knows he will be seeing Juliet soon because he i
State the domain of the following relation by clicking on the symbols to make the given answer correct. Domain {x: x E R, x<= 0}. {x: x E R, x=
Write the phrase as a rate in simplest form. 320miles on 34gallons
Solve the formula for the variable h f=6gh
The sum of 12.6, 31, and 5.4 is greater then 20
I am the number that is 100 greater than 3,362. What number am I ?