prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

How much will be paid in fees if a late payment is made??
Consider u have a 6 side dice what are the probabilities of It landing on 4
What is the area of the trapezoid with height 10 units?
For modern readers what is the effect of the many maxims Douglass includes in his autobiography? A. Because they were popularly known and repeated they reveal
analyze how civil rights issues both united and divided society in the United States during the period 1919–1939
Carbon has valence electrons. What is the maximum number of other atoms carbon can bond with? A. 6 B. 1 C. 2 D. 4
When this reaction in equilibrium is heated, a red/brown color persists. what is true about this reaction? 2no2( g. ⇋ n2o4( g. brown/red colorless
The _____ branch of government can create, alter, or repeal laws. executive legislative judicial
rearrange the formula v = u + at for t
Which number between 20 and 29 has 2 and 3 in its prime factorization