bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

define the cell cycle
What is 14/80 reduced
A predicate adjective describes or modifies the subject. T/F
how epithelial animal tissue helps us to survive?
A few questions! Please help! I will give brainliest! What is the role of religion in Iran’s government? A. Iran’s government is elected in free and fair elec
PLEASE HELP ASAP!!! The government of the United States A. Wanted to preserve the culture of native American tribal groups. B. Worked hard to prevent white sett
What encourages produces to reduce costs and increase revenues? Question 15 options: marginal analysis the profit motive opportunity costs the production possib
Thing 1 and Thing 2 push with a force of 2000 N to move a rather small 500 kg elephant 30 m across the kitchen floor. How much work did they do?
Solve 3^4x+1=9^3x-5 (This is on a logarithms study guide)
Choose the function whose graph is a “V” shape