Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Please help with the 4th one
American exceptionalism can best be defined as the belief that A.the United States could acquire territory by force because US troops were exceptional. B.the Un
What temperature is 23 degrees above freezing in fahrenheit
What is the shaking or sliding of Earth’s surface called?
find two consecutive odd integers whose sum is 72
why were anti-federalists against the approval of the constitution?
If an orange is orange, why isn't a lime called a green or a lemon called a yellow?
How do natural features such as rivers,lake or mountains affect the way people live in your community today?
Why did Austria Hungary seek German support before invading Bosnia?
Jaden sells a painting for 10 times the original price he sells a painting for $45.50 what was the original price of this painting