Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

The cost of 9 oranges is $1. What is the cost of 3 dozen oranges?
a dozen is 12

Respuesta :

efanno0093
efanno0093 efanno0093
  • 07-01-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

36/9=4

36 is the number of oranges.

We know that 9 oranges is $1.

If 36 goes into 9, 4 times, that means 36 oranges costs $4.

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the least prime number greater than 50
in my number both digits are even numbers the digit in the tens place is less than the digit in the ones place the sum of the digit is 6 my number is
0.327 rounded to the nearest hundredths
there are 60 twins in the town skip count how many pairs of twins are in the town
what is the least prime number greater than 50
Convert 21/15 to a mixed number and reduce the fraction
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se
What year came after 184 B.C?
1.the ratio if the weight of an object on mars to its weight in earth is 9 to 25.If a person weighs 120pouns on earth,how much would the person weigh on mars? 2
What's the value of n? 9x27+2x31-28=n (SHOW WORK!!)