niamhluvsbillie niamhluvsbillie
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

help me with this question!

help me with this question class=

Respuesta :

ivandriburger42
ivandriburger42 ivandriburger42
  • 01-04-2021

Answer:

it will cost him £2.38

Step-by-step explanation:

bc you first multiply 4.25kg with £1.40 and that equals to 5.95

then you take 5.95 and devide it with 2.5 kg then that equals to £2.38.

I hope that this helped you.

Answer Link

Otras preguntas

How do you change a fraction to a decimal
What are the cost of "Freebie" items?
What is one negative effect of the huge oil reserves in Nigeria? (1 point) a.deforestation b.desertification c.air and water pollution d.unemployment
Use the substitution method to solve 3x-5y=-8 and x+2y=1
Write a real-world word problem in which the unit rate is 6 miles per hour.
Which best states a theme of "The Lottery"? a. Lotteries are needed to ensure a good harvest. b. Traditions help people remain civilized. c. People are frien
if y=14 when x=8, find y when x=12
Sam has 128 marbles how many hundreds are in this number
If you’re aerobically fit, you can A. lift very heavy weights without injuries to your joints. B. run a marathon without experiencing fatigue. C. sustain a regu
One third of the opposite of a number is less than 12