vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Jacqui has grades of 87 and 84. if she wants an average of 78 what does she have to score
World war 2 officially began with hostilities between what two nations A. Japan and the United States B. Germany and Poland C. Japan and China D. Germany an
how is an error within an EMR corrected
Which great society program was a comprehensive health insurance program for all senior citizens?
Which of these describes an endothermic process? When lithium is placed in water, the temperature of the container increases. The combustion of kerosene re
14. Find the coordinates of the circumcenter for ∆DEF with coordinates D(1,3) E (8,3) and F(1,-5). Show your work.
What do the tympanic membranes do for the frog?
6. Rewrite each of the following durations using eighth notes. Write in words and as a fraction: a. 1 quarter note b. 1 half note c. 1 full note
Find the number. Six times a number is 9 more than three times the number. The number is |___| What I’m thinking right now “6x=27”
Franklin delano roosevelt (january 30, 1882 to april 12, 1945) was the 32nd american president who led the united states through the great depression and world