7413941 7413941
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 09-03-2021

Answer:

$0.11 approx

Step-by-step explanation:

If 4 jalapenos cost $0.45, how much is 1 jalapeno?

Given data

We are told that  4 jalapenos cost $0.45

If  4 jalapenos cost $0.45

the 1 jalapenos cost x

cross multiply

x= 0.45/4

x= 0.1125

Hence the cost of 1 jalapenos is $0.11 approx

Answer Link

Otras preguntas

what is the angle of elevation to a building 1000 m away that is 300 m high?
SOMEONE HELP ME PLS
(81/16)1/4 +(81/16)0​
The first US presidential election is curious because
How Do Manometers Work? steps by steps
A 10 oz bottle of shampoo cost $2.40 and a 12oz bottle cost $2.64 find the unit rate for each which bottle has the lower unit cost
when graphing y=-2x+10, is it a line that shows only one solution to the equation, all solutions, or shows the y-intercept?
Jennie has just finished a course of antibiotics for strep throat, and during her follow-up visit, she tells the doctor that she feels the need to urinate frequ
A manufacturer of a variety of technological devices asked its marketing department to develop inexpensive methods of building and maintaining brand awareness a
Simplify: (-2)^-3 a) 8 b) 1/8 c) -8 d) -1/8