braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

What are the reactions of the first stage of photosynthesis
Why did Georgia invest heavily in railroads before the Civil War? Question 14 options: a.to transport slaves b.as a preparation for war c.to attract No
The equation of the line through point (- 4, 0) and parallel to the y-axis is x = -4 y = -4 x + y = -4
Find the x and y intercepts of the function
Who settled the colony of carolina?
Linda makes $96 per work day. How much dose she make in 3/8 of a d
Is the function even odd or neither?
Analyze the following pattern: 1, 2, 5, 10, 17, ... Part I: Describe the pattern. (1 point) Part II: What is the 8th term of the pattern? Show your work. (1 poi
Match each word with its definition. 1. party formed to fight the Democratic party and Andrew Jackson, formed in the 1830's economic unrest
How many valence electrons does the Lewis structure for a chlorine atom show? A. four B. five C. six D. seven E. eight