tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

which system of equations..
MERCUTIO You gave us the counterfeit fairly last night. ROMEO Good morrow to you both. What counterfeit did I give you? MERCUTIO The slip, sir, the slip; ca
6. What kinds of organisms carry out photosynthesis? a. plants, algae, and fungi b. bacteria, algae, and fungi c. plants, algae, and bacteria d. bacteria, fungi
Why does the author choose to call the individuals who worked on the Underground Railroad conductors
What was homer plessys defense in the case of plessy vs. Ferguson
what reasons do the cherokee give for the remaining in their homeland
What is the long term effect of tariffs and other trade barriers ?
Read the texts and then answer the question. HAIKU Five dead leaves falling upward onto the branches of a bare oak tree THE END OF WINTER As I approached, I
Why are eyes a good potential target for gene therapy?
What battle was the bloodiest day of the civil war, the confederate offensive was stopped, and robert e. lee and george mcclellan faced each other:?